Tunisko

Příroda v Tunisku

Rozloha Tuniska je 164150 km2 na kterých nalezneme zelené lesy, hory, řeky, pouště i oázy. Od severu k jihu měří Tunisko 750km, od východu na západ jen 150km. Nejvyšší horou je Džabal Šambí(1544 m.), která je součástí největšího pohoří Dorsale. Jedinou stálou řekou je Madžarda, ostatní řeky jsou sezónní.

Fauna

V Tunisku se setkáte hlavně s kočkami, které jsou na každém rohu. Jen tak se potulují uličkami měst, žebrají u stolů v restauraci a hledají, co by zakously. Kočky mají pro Tunisany zvláštní význam. Legenda vypráví, že proroku Muhammadovi usnula na ruce kočka a místo aby ji probudil, utrhl si rukáv. Zda tím kočku skutečně probudil se už nedozvíme. Zásluhou jiné kočky se Muhammadovi údajně podařilo uniknout před jedovatým hadem a dodnes se říká, že žena, která nechá kočku hladovět, bude trpět v pekle. Narazíte-li na kočku, která se na první pohled trápí a potřebuje okamžitou pomoc, můžete kontaktovat společnost ochránců zvířat na lince 71 390 167 a za 5 dinárů ji zajistit ošetření a potřebnou péči.

V Tunisku narazíte dále velbloudy a to především v jižní části země. Pokud se k Sahaře vydáte, určitě si nenechte ujít malou projížďku na velbloudovi. Výjimečně narazíte jiná zvířata, která by jste ale ani potkat nechtěli – hadi, štíři, šakaly nebo hyeny. Ptactvo je v Tunisku zastoupeno asi 200 druhy a to včetně čápa, orla, sokola nebo celé řady vodních ptáků.

Flóra

Na první pohled Vás v Tuniskou upoutají krásné purpurové květy keřů, se kterými se potkáte na každém kroku. V severním Tunisku se daří eukalyptům, které zde byly dovezeny z Austrálie. Zásadní význam mají olivovníky. Ty spatříte zejména v oblasti Sahelu.

Národní parky

Národní parky pokrývají 5% z celkové rozlohy Tuniska. K návštěvě se přímo vybízí národní park Iškal, nedaleko města Bizerty.