Tunisko

Mozaiky

Nejvýznamnější dominantou tuniské kultury jsou mozaiky. Tunisko patří k zemím, jejíž sbírky patří k nejlepším na světě. Mozaiky v Tunisku vznikaly okolo 2. do 6. století a byly inspirovány Římskou kulturou. Nejčastější motivy byly boje, lovy a každodenní scény. Ty nejlepší sbírky si můžete prohlédnout v muzeích v Sousse a al-Džemu.

Osobnosti

Osobnosti tuniské kultury nejsou patrně příliš známé. Národním básníkem je Abú al-Kásim aš-Šabbí ( 1909 – 1934 ), který ač zemřel v pouhých 25 letech, zcela ovlivnil tuniskou poezii. Jeho básně se dodnes povinně učí na základních školách.

Hudba a film

Přestože je filmová tvorba je v Tunisku velmi drobná, každé dva roky probíhá v Kartágu Mezinárodní filmový festival, kdy se po 2 týdny promítají filmy z tuniské produkce i celého světa. Tradiční tuniskou hudbou je ma-lůf, který zde přišel v 15. století a v překladu znamená „běžný.“ V této hudbě již postřehneme i běžné západní nástroje a za zmínku stojí, že z ní po získání nezávislosti stal symbol tuniské národní hrdosti.

Nejčastěji v Tunisku uslyšíte klasickou arabskou hudbu a pop. Tunisané mají rádi jak taneční hudbu, tak i pomalejší tóny písní o lásce. Hudební festivaly se konají zpravidla v létě a v každém městě. Na tanec narazíme nejčastěji v barech, restauracích s živou hudbou, festivalech nebo svatbách. Tradiční tance s vázami na hlavách můžete shlédnout jak v hotelích, tak i na festivalu Ksarů, který se koná v Tatáwínu.

Sport

Nejpopulárnějším sportem je v Tunisku fotbal. Národní fotbalová liga se zde hraje od října do května a zdejší klubové týmy Tunisu a Sousse patří k nejlepším na Africkém kontinentu. Národní fotbalový tým, pravidelně nastupující v červených barvách, je jeden z nejlepších v severní Africe a pravidelně se účastní jak mistrovství světa, tak i Afrického poháru. Tunisané jsou velmi hrdí na své hráče, působící ve velkých evropských klubech. Nejznámějším byl berberského původu Zinedine Zidane, který s Francií vybojoval titul na mistrovství světa v roce 1998.

Pro turisty je sportovní vyžití v Tunisku velmi pestré. Věnovat se můžete například golfu, vodním sportům, tenisu nebo cvičení v hotelové posilovně. Nebojte se vyzkoušet i potápění v moři, které přináší opravdu nevšední zážitek. Jednodenní kurzy potápění jsou nabízeny prakticky každou cestovní kanceláří a po krátké instruktáži v bazénu se v moři ponoříte až do hloubky deseti metrů.