Tunisko

Před odjezdem na dovolenou

Máte-li objednaný a zaplatený zájezd dostatečně dopředu, můžete se těšit na blížící se dovolenou. Několik dní předem se Vám ozve Vaše cestovní kancelář, aby jste obdrželi pokyny před odletem.

Pozorně si prostudujte zejména místo a čas odletu. Mějte prosím na paměti, že na letišti je nutné být nejlépe 2 hodiny předem a to i v případě, že odlétáte v noci. Oblíbeným sportem je v Tunisku golf, plánujete-li si proto vzít s sebou golfovou hůl nebo jiné nadměrné zavazadlo, nezapomeňte tuto zkutečnost oznámit předem cestovní kanceláři.

Nezapomeňte si předem ověřit platnost Vašeho pasu, v Tunisku je vyžadována 3-měsíční platnost po předpokládaném datu návratu. Cestujete-li s dětmi staršími deseti let, nechte jim vystavit pas. Mladší děti stačí mít zapsány v pasu rodiče.

Balíme!

Při balení myslete na to, že máte povolen 1 velký kufr na osobu do 15 až 20 kilogramů a jedno příruční zavazadlo, které si s sebou můžete vzít na palubu letadla. Můžete využít i možnosti sčítání váhy u zavazadel, ale je vhodné se dopředu se informovat na konkrétním letišti.

Kufry, které použijete na balení, označte Vaším jménem a adresou hotelu, pro případ, že by ztratil.

Do kufru:

plavky – postačí jedny plavky na celou dovolenou

potápěčské brýle – pořídíte i na místě za pár korun

sluneční brýle

mapu nebo jiného průvodce

malý nůž – pozor, aby jste ho neměli v příručním zavazadle

sandály – v Tunisku v ničem jiném tak pohodlně nepochodíte

hygienická taška – kartáčkem, pastou, holení, náplast, nůžky

opalovací krémy – je možno koupit na místě, ale dráž

panthenol – první dny na sluníčku se můžete spálit

ručníky, deka – především na pláž, v hotelích ručníky bývají

nabíječky – k telefonu nebo fotoaparátu, zásuvky fungují jako u nás

knížku na pláž – pokud rádi čtete

pokrývky hlavy – klobouček nebo čepici lze koupit i na místě

boty do vody – mořští ježci v Tunisku nejsou, ale pokud jste na ně zvyklí

repelent a přípravky po bodnutí - komáři jsou v noci velmi nepříjemní

kondomy a antikoncepci

dlouhé kalhoty pro pány - v některých hotelech je vyžadováno u jídla formálnější oblečení

šnůru a kolíky na prádlo

Do příručního zavazadla:

pas – nezapomeňte zkontrolovat jeho platnost

peníze

kreditní kartu - mezinárodní

dokumenty k zájezdu

fotoaparát

mobil – pozor, v letadle musí být vypnutý

malé občerstvení

papírové kapesníky

tabletku nebo žvýkačky proti nevolnosti

časopis a mp3 přehrávač do letadla

2 pasové fotografie a fotokopii pasu

kontaktní adresu na ambasádu

V příručním zavazadle nemějte žádné ostré předměty, při odbavení by skončily v odpadkovém koši. Naopak v kufru nemějte žádné cennosti ani peníze a pokud budete mít možnost, nechte si kufr obalit igelitovou fólií. Zabráníte jak jeho poškození, tak i eventuálním ztrátám při jeho náhodném otevření.

Na letišti

Po příchodu na letiště Vám pomohou velké informační tabule nebo informační budky. Sledujte hlavně číslo letu, do stejné destinace může letět ve stejnou dobu i několik různých letů.

Po přesunutí k odbavovací překážce se prokážete pomocí Vašeho pasu. Zde také zvážíte zavazadla a obdržíte palubní vstupenku spolu s potvrzením o převzetí zavazadla. Obojí si schovejte do příručního zavazadla k dokladům. Po odbavení následuje pasová kontrola, kontrola letenky a palubního lístku.

V tranzitním prostoru můžete pomalu začít nasávat atmosféru dovolené. Podstatné záležitosti máte splněny a jedinou Vaší povinností je sledovat čas do odletu Vašeho letadla.

V letadle

V letadle se pohodlně usaďte na Vaše místa a pozorně poslouchejte bezpečnostní instrukce letušky. Podrobné informace naleznete v letáku, který vidíte před sebou.

Během letu si můžete číst, poslouchat hudbu nebo sledovat film. Letíte-li ráno nebo večer, nenechte si ujít fantastický výhled na vycházející nebo zapadající slunce.

Let do Tuniska trvá asi 2 hodiny, takže se nemusíte obávat "prosezeného" zadku nebo ztuhlých kolenou. Během letu bude také obslouženi personálem, mini jídlo se zákuskem, kávou nebo studeným nápojem určitě přijde vhod.

Během letu je doporučeno zůstat připoután po celou dobu, ale určitě se nic hrozného nestane, pokud toto nařízení budete respektovat jen při odletu a přistání.

Po přistání v Tunisku zatleskejte pilotovi a těšte se na horký tuniský vítr, který v ČR nezažijete.

V Tunisku

Na letišti Vás nejdříve čeká pasová kontrola a vyzvednutí zavazadel, které si ihned důkladně zkontrolujte. Pokud u Vás došlo k nějakému problému s kufry, je nutné okamžite ztrátu či poškození nahlásit na reklamačním oddělení. Vyžádejte si také reklamační protokol PIR. Při tomto úkonu mějte připraveno potvrzení o převzetí zavazadla.

Na letišti se pravděpodobně poprvé setkáte se svým delegátem, který si s Vámí na následující den domluví schůzku ve Vašem hotelu a který zajistí pohodlný odvoz do Vašeho hotelu.

V Hotelu

Po příjezdu do hotelu se ohlaste na recepci a předložte potvrzení o ubytování. Po kontrole Vám bude vystavena ubytovací kartička a předány klíče a pokoj. Pamatujte, že dle mezinárodních standardů máte v den příletu nárok na hotelové až po 14 hodině. Pokud jste si připlatili za službu "early check-in", měli by jste být ubytování ihned. Poubytování a vybalování si nezapomeňte uložit cennosti a pasy do hotelového trezoru.

Informační schůzka

V den příletu nebo následující den absolvujete schůzku s delegátem Vaší cestovní kanceláře. Úkolem delegátů je včas Vás informovat o všem, co se týká Vaší dovolené. Důkladně s Vámi proberou možnosti výletů, hotelové služby, zahrnou Vás mnoha užitečnými radami a tipy a samozřejmě ochotně zodpoví každý Váš dotaz. Schůzky s delegátem se konají zpravidla obden, jsou pravidelné a jejich časy Vám delegát dopředu sdělí.

Odlet

O detailech odletu Vás před koncem dovolené informuje Váš delegát. Pokoj je nutné opustit do 12 hodin, pokud jste si připlatili služby "late check out", toto nařízení se Vás netýká a pokoj můžete opustit i později. Nezapomeňte vyrovnat Váš hotelový účet, vyzvednout cennosti z trezoru a zkontrolovat, zda máte pasy a cestovní doklady. Odbavení probíhá podobně jako při odletu. Před návratem si rovněž vyměnte Všechny peníze, vyvážet Tuniský dinár je zakázáno.

Návratem do České republiky Vaše dovolené končí, ale nebuďte smutní, zážitky a vzpomínky Vám zůstanou na celý život a kdo ví - třeba se sem za rok vrátíte znovu.

Dovolená v Tunisku