Tunisko

Peníze

Peníze si vyměníte na místě. S sebou si vezměte jen eura, americké dolary nebo britské libry, které vyměníte na místě za tuniské dináry. 1 dinár = 1000 milimů = 13,5 Kč. Bankovky jsou v hodnotě 5, 10, 20 a 30 dinárů, mince pak 1 a 5 dinárů. Mince milimů pak v hodnotách 5, 10, 20, 50, 100 a 500 milimů. Dináry se nesmí dovážet ani vyvážet, kurz je fixní a stanovuje jej tuniská vláda. Při směně peněz je potřeba vždy předložit pas. Všechna potvrzení o směně si raději uchovejte, při zpětné výměně vy ji po Vás mohli požadovat. Peníze lze vyměnit nejen v bance, ale i na velkých mezinárodních letištích, zato však velmi nevýhodně. Dináry si vyměňte už před odjezdem domů, v bezcelních zónách za ně nic nenakoupíte.

Pracovní doba bank

Pondělí - Čtvrtek 8-12 14-16:30
Pátek 8-12 13-16:30

Ceny v Tunisku

pivo 0,25 1 TND
pohled 5 kusů 1 TND
minerální voda 1,5 l 0,5 TND
volání do CŘ 1 minuta 3 TND
víno 1 l 2 - 4 TND
Taxi 6 km 3 TND
pizza 5 - 8 TND
cola 1,5 - 2 TND
Lehátko na pláži 1 TND
Paragliding 10 - 15 TND
Tenisový kurt 5 - 10 TND
Jídlo v restauraci Od 5 TND

Bankomaty

Ve všech větších městech naleznete bankomaty. Pokud jste majiteli Visa karty nebo Mastercard, máte vyhráno a můžete si vybírat na spoustě míst. Kartou můžete platit v drahých restauracích a hotelích, ale jinak moc možností pro platby v Tunisku není.

Hotovost si velmi hlídejte a nenoste u sebe velké částky. Můžete použít hotelové sejfy a pro případ poslední záchrany mějte odložených 50 dinárů jako poslední rezervu například v tajné kapse kufru.

Děti

Pokud se rozhodnete strávit dovolenou v Tunisku s Vašimi nejmenšími ratolestmi, nezapomeňte na vysoký ochranný faktor opalovacího krému ( klidně i 40 ) dostatečnou zásobu plínek a dětské výživy. Výživě věnujte pozornost zejména při balení, s kufry na letištích může být nešetrně nakládáno a skleničky by se mohly rozbít. Děti jsou také náchylnější k průjmům nebo nevolnostem z delšího cestování. Buďte tedy připraveni s Kinedrylem, Panadolem a případně dalšími léky. Ať už se rozhodnete cestovat s malými dětmi nebo ne, mějte prosím na paměti, že návštěvu Tuniska s dětmi do 3 let opravdu většina lékařů nedoporučuje.

Očkování

Žádné speciální očkování není do Tuniska potřeba.

Fotografování

Než se pustíte do fotografování, vězte že je zakázáno fotit na letištích, vládní budovy, policejní stanice a také lidi, kteří v těchto místech pracují nebo jsou příslušníky bezpečnostních složek. Porušíte li tento zákaz, může Vám být fotoaparát zabaven. Tunisané také nemají rádi, pokud jsou foceni a tato jejich vlastnost je umocněná u žen a v prostředí vesnic. Nikdy je tedy nefotografujte nebo nenatáčejte bez předchozího souhlasu a když Vám to dovolí, dejte jim jako pozornost pár drobných.

Nakupování

Nakupováním je Tunisko velmi známé. V běžných obchodech samozřejmě platí pevné ceny ale rozhodnete-li si pořídit suvenýr na tržnici, smlouvání se nevyhnete. Dohadováním o ceně se velmi pobavíte a užijete spousty legrace. Pokud by jste zboží ihned koupili, obchodník by se cítil uražen, zrovna tak, pokud už dohodnete nějakou cenu a na poslední chvíli z obchodu vycouváte. Často se při smlouvání dostanete na zlomek ceny a budete mít pocit, že v sobě máte pravého obchodního ducha.

Trhové dny v městech se řídí následujícím rozpisem:

Pondělí El-Džem, Kajruán, Matmáta, Tatawín, Ain Draham
Úterý Kasrín, Kiblí, Beja
Středa Gafsa, Džanbúda
Čtvrtek Hammamet, Dúz, Nefta, Gafsa
Pátek Mahdíja, Nábil, Sfákis, Tabarka, Mateur
Sobota Gábes, Monastír
Neděle Hammám Líf, al-Káf, Sousse

Suvenýry

Z Tuniska si můžete přivést celou řadu suvenýrů. Setkat se můžete s keramickými výrobky, slaměnými klobouky (šašíja), košíkářským zbožím, ptačími klecemi, šperky, koženým oblečením, kostýmy, bubny, koberci, písečnými růžemi, oleji nebo vodními dýmkami. Nejlevnějším suvenýrem je písek ze Sahary, který je samozřejmě zdarma a je ho dost pro všechny.

Centrum keramiky je město Nábil, nacházející se na mysu Bon a Berberské vesnice na severu. K dostání jsou jednoduché hrníčky, nádoby nebo jiné kachlíky. Pro kožené zboží je jedničkou město Kajruán. Výrobce zásobuje celou zemi kabelkami, peněženkami, pásky, bundami a jinými výrobky. K dostání jsou i netradiční sedla, měchy na vodu nebo pohodlné sandály. Vonné oleje se vyrábějí na mysu Bon a to hlavně z květů pomeranče a pelargónií. Koberce dostanete koupit taktéž v prostředí tržnic a bývají rozděleny podle kvality a počtu uzlíků.

Internet

Internet je v Tunisku podrobován velké cenzuře. Zakázány jsou stránky jako youtube, dailymotion, facebook a další. Cenzura se v Tunisku netýká pouze internetu, ale i tisku, rádia i televize. Pro připojení můžete použít například internetové kavárny nebo Vám za menší poplatek internetové připojení zprovozní v hotelovém pokoji, zde už ale musíte mít vlastní notebook.

Telefon

Telefonování je možné jak z veřejných míst, tak i z vlastního mobilu. Všichni operátoři zde fungují bez problémů. Nezapomeňte si poznačit předčíslí do České republiky: +420 nebo 00420, do Slovenska pak 421.

Opalování

Vždy přizpůsobte opalování Vaší pokožce. Nezapomeňte na krém s vysokým ochranným faktorem a v poledních hodinách se vyhněte přímému slunci. Byla by škoda, kdyby jste se první den Vaší dovolené spálili a následně několik dní protrpěli. Opalovací krémy si nakupte už doma, v Tunisku se prodávají se značnou přirážkou. Nezapomeňte také na Panthenol, pro případ že si citlivá místa kůže spálíte. Opalování nahoře bez není příliš oblíbené, dáváte tak najevo Tuniským mužům, aby na Vás nahlíželi lacině.

Obtěžování

Z důvodů tradic se očekává, že Tuniská dívka bude až do svatby pannou. Proto jsou mladí a chudí Tunisané sexuálně nevybouření a pro uspokojení svých potřeb hledají příležitost mezi turistkami, které bohužel do této země i za účelem sexu cestují. Pokud budete cestovat sama, nebude výjimkou, že se Vám na ulici začnou Tunisané podbízet, vyznávat lásku a slibovat věrnost až do smrti. Toto obtěžování může být velmi nepříjemné a pokud včas a jasně naznačíte, že nemáte zájem, okamžitě přestanou. Projevy nebo jiné poznámky můžete také ignorovat pomocí slunečních brýlí a určitě se nebojte při jakémkoliv fyzickém náznaku ihned vykřiknout. Respekt si získáte také nošením šátku na hlavě, zahalenými rameny a alespoň šortkami přes plavky, pokud míříte z hotelu na pláž. Fyzické obtěžování je ovšem velmi vzácné a setkáte se maximálně s verbálními pokusy nebo narážkami.

Pohlednice

Pohledy nakoupíte v každém druhém obchodě. Pošta v Tunisku ale funguje velmi pomalu a odešlete-li pohled pár dní před návratem domů, dorazíte domů určitě rychleji než Vaše pohlednice.

Spropitné

Spropitné není nutné, ale číšníci nebo taxikáři určitě nepohrdnou drobným přilepšením. Maximální spropitné v restauraci je 10%.

Průjem

Změnou prostředí se v prvních dnech můžete potýkat s drobnějšími zažívacími problémy. V lékárnách koupíte celou řadu přípravků proti průjmům, bolestem žaludku nebo křečím, ale za pár dní se organizmus přizpůsobí a budete naprosto v pořádku.

Toalety

Veřejné toalety v Tunisku naleznete pouze na plážích. V městech je možné zastavit se v nejbližší kavárně. Toalety nemají žádnou zvláštnost a používají se stejným způsobem jako u nás.

Postižení

Pokud je Vaším handicapem pohyblivost, v dražších hotelích nebudete mít žádný problém. Infrastruktury pro vozíčkáře bohužel nejsou dostatečně uzpůsobeny jak muzeích tak ani v turistických lokalitách. Tento nedostatek je však kompenzován ochotou a přístupem Tunisanů maximálně Vám pomoci. Tento typ dovolené je potřeba důkladně naplánovat a zatím bohužel není v našich silách ji připravit ani více poradit. Máte-li ovšem jakoukoliv zkušenost s dovolenou pro handicapované v Tunisku, napište nám prosím na adresu info@tunisko.cz a na stránkách k tomu připravíme samostatnou sekci.